Välkommen till v 5 och min reflektion kring ledarskap

Jag har alltid fascinerats av framgångsrika ledare, goda som onda. Hur en enda människa kan få med sig, eller mot sig, en grupp, en klass, en armé, ett folk. Under kursen har jag funderat mycket på just ledarskap, med växande respekt och ödmjukhet men också emellanåt med viss tvekan. Medan chef för mig är en tydlig titel är ledare ett vitt begrepp. En chefsroll innebär inte automatiskt att man är en bra ledare, och ett ledarskap är så mycket mer än en chefsroll.

Gissningsvis har flertalet av er sett Disneys Lejonkungen (annars, se den!) Lejonungen Simba är arvinge till Mufasa, den kloka, respekterade ledaren över Lejonklippan. Mufasas mål är tydligt; att upprätthålla ”The circle of life” genom att bygga gemenskap, trygghet och se helheten. Mufasa utmanas av sin elake bror Scar som tar över ledarskapet efter Mufasas död genom att lägga skulden på Simba som flyr riket. Scar är egoististisk och avundsjuk. Hans ledarskap bygger på manipulation och rädsla med makt som det huvudsakliga målet. Han vet inte hur han skall förvalta ledarskapet, saknar en tydlig plan och förstår inte flockens behov. Det leder till hungersnöd och obalans, Lejonklippan förvandlas till ett ödeland. Simba övertalas så småningom att återvända då riket håller på att gå under. Han är ung och som kung till en början arrogant och bekräftelsesökande men inser efterhand att en sann ledare styr genom omtanke och respekt för flocken, från myra till antilop. Att ledarskapet innebär att stå upp för det som är rätt även vid motgångar, och att ens handlingar påverkar andra. Lärdomen; omge dig med kloka rådgivare och inse att din egen utveckling är beroende av den plats du vill ta bland andra.

Jag har ingen tydlig plan för vart Morgondagens ledare skall ta mig, men att bli rekommenderad och sedan antagen efter en gedigen ansökningsprocess känns som en bekräftelse på att jag har egenskaper som kan ligga till grund för en ledarskapsroll i framtiden. Jag är både nyfiken på framtiden och trygg med att kursen, och utvecklingen den innebär, kommer resultera i något spännande.

/Linda Petersson, distriktssköterska hemsjukvården
Varbergs kommun