… och samtidigt öppnar vi dörren till något nytt och spännande.
Det här programmet har varit så mycket mer än en utbildning. Det har varit en resa fylld av reflektion, utveckling och viktiga insikter om både mig själv och mitt ledarskap.
Att få skugga olika chefer har varit en av de värdefulla och roliga delarna i utbildningen.
Genom av att följa deras vardag har jag fått se hur ledarskap kan vara så olika beroende på situation, verksamhet, person och sammanhang.
Varje chef har gett mig nya tankar, verktyg och inspiration till mitt eget ledarskap.
Utöver det har vi fått lyssna till flera olika inspirerande föreläsare som delat med sig av sina erfarenheter, kunskap och ledarskapsfilosofier. Varje föreläsning har gett nya tankar och insikter att ta med sig in i framtiden.
Morgondagens ledare har rustat mig, men också väckt min nyfikenhet.
Jag ser fram emot att fortsätta utvecklas, pröva mina vingar och förhoppningsvis inspirera andra, så som jag själv blivit inspirerad.
Jag tar också med mig en ökad självkännedom.
Jag har fått reflektera över mina styrkor, mina utvecklingsområden och vad jag vill stå för som ledare.
Att våga erkänna när jag gör fel och säga förlåt, att göra om och göra rätt.
I slutet av resan har jag landat i några ledord som jag bär med mig framåt.
De är en kompass i mitt ledarskap, påminnelse om vad jag vill stå för i mötet med andra och i beslut jag fattar.
Tydlighet i kommunikation och förväntningar.
Tillit till både mig själv och medarbetare.
Närvaro i stunden och i relationer.
Nyfikenhet inför människor, idéer och utveckling.
Delaktighet att bjuda in andra till dialog, varje röst räknas.
Jag vill även passa på att skriva stort tack till programledare, handledare, föreläsare, chefer och alla deltagare för kloka samtal, värdefulla utbyten och allt stöd längs vägen.
Jag ser fram emot den nya resan som väntar.
Filloreta Sinani, tf enhetschef
Kulturförvaltningen, Halmstads kommun